Jak szybko poznać podstawy języka obcego?

Na początku, poznaj 100 najczęściej używanych słówek, następnie rozszerz je o 1000.

Przykładowo, dla języka angielskiego 100 podstawowych słówek to:
about, after, all, am, an, and, are, as, at, back, be, because, been, big, but, by, came, can, come, could, day, did, do, down, first, for, from, get, go, going, got, had, has, have, he, her, here, him, his, I, if, in, into, is, it, just, like, little, look, made, make, me, more, my, no, not, now, of, off, on, one, only, or, our, out, over, said, saw, see, she, so, some, that, the, their, them, then, there, they, this, to, two, up, very, was, we, well, went, were, what, when, where, which, who, will, with, would, you, your

W nauce języka obcego ważne jest, aby uczyć się słówek wraz z kontekstem. Jak wiadomo, większość słówek ma wiele znaczeń, więc samo nauczenie się ich znaczenie niewiele się przyda. Ucz się słówek wraz z przykładowymi zdaniami, a nie będziesz miał problemu z ich zastosowaniem.

Możesz posurfować po internecie w poszukiwaniu całych zdań, kupić angielskie książki lub czasopisma, albo skorzystać ze specjalnie przygotowanych publikacji, które oprócz słówek, podają przykładowe zdania z ich zastosowaniem.

Naucz się podstawowych form konwersacyjnych i zwrotów (zobacz: formuły konwersacyjne). Czytaj artykuły, strony, zasubskrybuj obcojęzyczne newslettery, kanały RSS itd. Poznaj kulturę kraju, którego języka chcesz się uczyć. Z większą chęcią będziesz chciał czytać teksty, które na prawdę Cię interesują, niż na obojętne tematy (takie jak poruszane w książkach do angielskiego…).

Poznaj 10 naprawdę skutecznych metod szybkiej nauki słownictwa

Od najmłodszych lat przyzwyczajeni jesteśmy do nauki słownictwa jako czegoś nudnego i trudnego. Jest to spowodowane systemem edukacyjnym, który zamiast najpierw uczyć podstaw skutecznej nauki, od samego wrzuca uczniów na głęboką wodę, czyli naukę konkretnego materiału. Również wielu nauczycieli, wierzących w swoje wieloletnie doświadczenie, stosuje te same, często nudne i nieskuteczne metody od lat.

Można to zmienić i sprawić, aby nauka stała się zabawą, bo wiadomo że najszybciej uczymy się bawiąc! Poniżej prezentuję skuteczne i łatwe metody nauki, które możesz zacząć stosować już od teraz! Sprawdź i przekonaj się osobiście!

  1. Nauka z muzyką – jeśli lubisz muzykę, to wspaniale! Pobierz z internetu udostępniane za darmo teksty piosenek w języku obcym i przetłumacz. Słuchając ulubionej muzyki z tekstem w ręku, w mig nauczysz się użytych tam słówek!
  2. Metoda dotykowa – polega na wzięciu do ręki przedmiotu i wymówieniu słówka (na głos lub w myślach). W ten sposób włączasz do procesu zapamiętywania kinestetykę, a jak wiadomo, im więcej zmysłów wykorzystujesz – tym łatwiej zapamiętujesz!
  3. Karteczki fiszki – to małe karteczki, na których z jednej strony piszesz słówko obce, na drugiej tłumaczenie oraz przykład zastosowania. Możesz zabierać je ze sobą i powtarzać w każdej wolej chwili.
  4. Notatnik z listą słówek – przydatny jest gdy uczysz się z drugą osobą. Zapisujesz na liście słówka których się uczysz (można z tłumaczeniem). Druga osoba bierze zeszyt, i układa zdania ze słówek które są na liście. Im bardziej absurdalne czy zabawne tym lepiej.
  5. Mapy słówek – podobnie jak mapy myśli, powiązane ze sobą (np tematycznie) słówka układasz w struktury przypominające drzewo (od najbardziej ogólnego – jako główna gałąź – np. nature (natura) do coraz bardziej szczegółowych – np. animal (zwierzę), bird (ptak), kingfisher (zimorodek).
  6. Programy komputerowe – jeżeli używasz na co dzień komputera, czy palmtopa – skorzystaj z oprogramowania. Stworzono specjalne programy typu card-flash, które za Ciebie wyznaczają powtórki w optymalnych odstępach czasu.

    Jest to niezbędne przy nauce dużej ilości słówek. Najlepsze programy to FullRecall i Supermemo. Co najważniejsze, można dostać je za darmo (Supermemo – starszą wersję, a FullRecall z ograniczoną możliwością rozbudowy bazy danych, jednak cały program jest bardzo tani).
  7. Dialog wewnętrzny – stojąc np. w kolejce do sklepu, mów sobie w myślach dialog między sobą a sprzedawcą w języku obcym. Słysząc zdania które padają w Twoim otoczeniu, łumacz je sobie na język obcy. Jeśli brakuje Ci słówka, powiedz po polsku i zapisz to czego nie umiesz, Sprawdzisz je później w domu.
  8. Otoczenie – w miejscu w którym najczęściej przebywasz możesz przyklejać kartki ze słówkami. Korzystaj z obcojęzycznych interfejsów w komputerze, przełącz menu w komórce na obcojęzyczne. Przebywaj tam, gdzie będziesz słyszał obcokrajowców (restauracje, puby), włącz sobie obcojęzyczne radio (polecam BBC do nauki angielskiego).
  9. Rysuj proste obrazki reprezentujące słówka. Pamiętaj, że jeden obrazek jest warty 1000 słów!
  10. Upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu! Połącz hobby z nauką i czytaj, słuchaj, oglądaj to, co Cię fascynuje – w języku obcym! Zamiast czytania nudnych dialogów z podręcznika, wybierz temat który faktycznie Cię wciąga!