Jak opanować gramatykę w języku obcym?

Jeżeli przygotowujesz się do jakiegoś egzaminu (np FCE, czy na uczelni), to faktycznie trzeba znać gramatykę. Jednak do nauki w celach komunikacyjnych – szkoda na nią czasu. Wystarczą Ci podstawy. Czy widziałeś małe dziecko (powiedzmy 5-cio letnie), które swobodnie rozmawia z rodzicami czy rówieśnikami? Czy ono zna gramatykę? Wie co to są przyimki dzierżawcze, zna deklinację, czy różnicę między stroną bierną a czynną?

Odpowiedź brzmi – NIE!

A jednak umie dogadać się z każdym! Jak to robi? Otóż przyswaja te wszystkie formy na poziomie podświadomym, nie mając pojęcia co jak się nazywa.

Tak więc na początku, wystarczy tylko poznać podstawy gramatyki, a reszta w trakcie nauki wejdzie Tobie do głowy automatycznie, na nieświadomym poziomie. Początkowo, warto też nauczyć się najważniejszych czasowników w każdym nowym języku.

Jeśli poznasz je we wszystkich odmianach, Twoja komunikatywność i umiejętność rozumienia z kontekstu znacznie wzrośnie!

Wykorzystaj mapy myśli w nauce gramatyki!

Mapy myśli świetnie przydają się do nauki języków obcych. Nie tylko słówek, ale również całej gramatyki. Prawie każde zagadnienie można rozpisać na mapie myśli. Mapy myśli możesz używać np. do rozpisywania struktur gramatycznych czy schematów wraz z przykładami.

Np.: Tematem są czasy gramatyczne
Jako główny obrazek – rysujesz zegar lub inny symbol, który kojarzy Ci się z czasem.
Główne gałęzie – to kolejne czasy gramatyczne, np. w języku angielskim: The Present Continuous, The Present Simple, itd.

Dodatkowo, w języku takim jak angielski, gdzie jest wiele czasów, można podzielić je na kilka części: Czas teraźniejszy, przyszły i przeszły; lub prosty, dokonany i ciągły. Od nich mogą odchodzić konkretne czasy.

Kolejne odgałęzienia to: formy, zastosowanie, przykład.

Jak nauczyć się szybko rodzajników?

W niektórych językach, takich jak niemiecki, czy francuski – mamy do czynienia z rodzajnikami. Rodzajnik to specyficzny rodzaj przedimka, który oprócz kategorii określoności/nieokreśloności, wyznacza kategorię rodzaju gramatycznego. Rodzajniki mogą poprzedzać rzeczownik lub występować po nim.

Wiele osób ma ogromny problem z zapamiętaniem rodzajnika, który często nie pokrywa się z rodzajem w języku polskim. Przykładowo, w języku polskim mamy słówko „most” jako rodzaj męski, a w niemieckim jest to forma żeńska (die Brücke). W polskim jest słowo: rower (rodzaj męski), w niemieckim das Fahrrad – rodzaj nijaki (to rower).

Jest jednak bardzo prosty sposób na nauczenie się rodzajników!

Tą metodą są skojarzenia. Wystarczy, że skojarzysz rodzajnik z czymś konkretnym (np. przedmiot) i będziesz zawsze kojarzył słówko którego się uczysz z tym przedmiotem.

Przykład:

  • Die (żeński) – szklanka
  • Der (męski) – kubek
  • Das (nijaki) – miska

Np. ucząc się słowka das Auto (samochód) – tworzysz obraz auta który jeździ wewnątrz ogromnej miski.

Rodzajniki dla dorosłych

Korzystając z jednej z podstawowych zasad zapamiętywania, polecanej przez Tony Buzana, stworzyłem na swoje potrzeby rodzajniki dla dorosłych. Nauczysz się ich w błyskawicznym tempie a rodzajniki już nigdy nie będą stanowiły dla Ciebie problemu!

Przykład nr 2.:

  • Die – piersi
  • Der – „męski ptaszek”
  • Das – pupa

Powyższe podstawniki niezaprzeczalnie kojarzą się z męskim i żeńskim atrybutem, a pupa jest u każdego, nawet noworodka (rodzaj nijaki).

Przykład wykorzystania: Ucząc się słówka „das Fahrrad” (rower, j. niemiecki) zobacz jak jeździsz na rowerze, którego koła zbudowane są z wielkich, okrągłych pup 🙂

Ucząc się słówka di Telefonkarte (karta telefoniczna), zobacz jak podchodzisz do aparatu telefonicznego w kształcie wielkich piersi, a kartę wkładasz w przedziałek pomiędzy nimi!

Jeden obraz i pamiętasz na zawsze!