Mapy myśli :: Nowy wymiar myślenia i notowania

Czym są mapy myśli?

Mapy myśli to sposób notowania, zgodny z naturalnymi prawami funkcjonowania umysłu. Wykorzystują i pobudzają potencjał obu półkul mózgowych, co znacznie przyśpiesza proces uczenia się i stymuluje kreatywne myślenie. Twórcą map myśli jest Tony Buzan, współczesny ojciec szybkiej nauki i czytania.

Mapy myśli – jak to działa?

Pozwól, że przypomnę w jaki sposób pracuje Twój mózg:

  1. Myślisz obrazami. Nawet, jeśli Ci się tak nie wydaje, to prawie zawsze pierwszy jest obraz. Przykład: pomyśl o kocie. Czy widzisz słowo k.o.t., czy obraz zwierzaka? Albo pomyśl o samochodzie. Widzisz słowo ‘samochód’, czy obraz auta?
  2. Twój mózg pracuje w sposób koncepcyjny, integrujący skojarzeniowy. Ile razy zdarzało się, że myśląc o X przypomniałeś sobie Y? Albo słysząc daną muzykę, przypomniałeś sobie wydarzenie, które wydarzyło się przy tej muzyce (np. pierwszy pocałunek)?
  3. Myślisz w sposób dedukcyjny i indukcyjny. Chcąc przypomnieć sobie jakiś fakt, często korzystasz ze ścieżki: od szczegółu do ogółu, lub odwrotnie.
  4. Zapamiętujesz za pomocą skojarzeń. Tworząc nowe połączenia nerwowe (synapsy), możesz zapamiętać daną czynność czy informację. Aby przypomnieć sobie daną informację, potrzebujesz do niej klucza.

Te wszystkie prawa funkcjonowania umysłu wykorzystują mapy myśli. Na mapie umieszczasz obrazy reprezentujące dane informacje (1) albo słowa klucze, wyzwalające dalszy ciąg skojarzeń (4). Mapa myśli pozwala na koncepcyjne przedstawienie danego zagadnienia i wszystkie skojarzenia, pomiędzy poszczególnymi elementami (2). Na mapie myśli organizujesz wiedzę od głównej idei, aż po szczegół (3).

W przeciwieństwie do map myśli, zwykłe notatki wykorzystują tylko lewą półkulę i są zupełnie sprzeczne z prawami umysłu. To dlatego, ich przyswajanie jest długie, nudne i mało efektywne. Jeśli chcesz się szybko i skutecznie uczyć, opanowanie i używanie map myśli to podstawa.

Dlaczego warto używać map myśli?

  • Mapy myśli pozwalają na wyzwolenie znacznie większego potencjału, możliwości, jakie oferuje Ci umysł, dzięki stosowaniu się do jego sposobu funkcjonowania (co opisałem wyżej)
  • Używasz obu półkul mózgowych, korzystając ze zjawiska synergii (1+1=11 a nie 2). A synergia w szybkiej nauce to wielokrotny wzrost szybkości i trwałości zapamiętywania wiedzy.
  • Mapy myśli zaoszczędzają od 50 do 90% czasu na ich tworzenie i powtórki. Notujesz na nich tylko to, co najważniejsze – na zasadzie Pareto (20/80), eliminując słowa wypełniacze. Na gałęziach umieszczasz albo słowa klucze, albo obrazki. Czyli esencję wiedzy. Zamiast dziesiątek kartek z tekstem, masz 1 mapę z całym materiałem.
  • Dzięki mapom myśli widzisz obraz całości, a nie fragmentu wiedzy. W ten sposób szybciej się uczysz, zapamiętujesz i rozwiązujesz problemy.
  • Mapy myśli pozwalają opanować znacznie szybciej materiał do naukii lepiej go utrwalasz.
  • Mapy myśli to doskonałe narzędzie do rozwiązywania problemów. Wyzwalasz kreatywne myślenie (prawą półkulę), dzięki czemu jesteś w stanie wygenerować więcej i szybciej dobrych pomysłów, niż tylko myśląc lub zapisując na papierze zwykłe notatki.
  • Mapy myśli są doskonałym sposobem na planowanie: wystąpień, prezentacji, artykułów, raportów, sprawozdań, podróży, a nawet czasu. Jeśli masz do napisania pracę pisemną, stwórz dzień wcześniej mapę myśli i pozostaw na noc. Po nocnej inkubacji (nieświadoma praca umysłu) z łatwością ją napiszesz!
  • Mapy myśli pomogą Ci w organizowaniu i systematyzowaniu wiedzy.
  • Mapy myśli możesz z powodzeniem wykorzystać w nauce języków obcych. Słówka, struktury gramatyczne, idiomy i inne partie materiału możesz rozpisać i opanować na mapach myśli.
  • Mapy myśli doskonale nadają się w życiu osobistym, do wyznaczania celów, misji, ról życiowych, etc.
  • W pracy możesz na za pomocą map myśli rozpisywać nowe koncepty, tworzyć prezentacje, schematy rozmowy z klientem, etc.
  • … lista jest otwarta, i zależy tylko od Twojej kreatywności!

Jak tworzyć mapy myśli?

  1. Przygotuj czystą kartkę A4 lub większą. Ułóż ją poziomo (pole widzenia jest peryferyjne, więc wykorzystaj to).
  2. Na środku kartki narysuj obraz, który reprezentuje temat. Możesz też użyć słów kluczowych lub symboli, choć obraz jest znacznie lepszy. Temat powinien być wielokolorowy, min. 3 kolory (aby pobudzić prawą półkulę).
  3. Od środka mapy prowadź linie, na wzór gałęzi drzewa. Staraj się, aby linie były w miarę wypoziomowane (max. kąt 45 stopni), aby tekst był łatwy do odczytania bez przekręcania mapy.
  4. Na każdej linii umieszczaj słowa klucze lub obrazki, reprezentujące kolejne tematy. Im bliżej centrum tym bardziej ogólne i ważniejsze, im dalej – tym mniej ważne lub bardziej szczegółowe. Zwróć uwagę na to, aby każda linia łączyła się z kolejną, aż do centrum. Tak jak w drzewie, gdzie nawet najmniejsza gałązka łączy się poprzez kolejne gałęzie z konarem.
  5. Zadbaj o: dużą ilość kolorów, obrazków, symboli. Tam gdzie jest to możliwe, słowa zastępuj obrazami. Jeśli używasz słów, niech to będą same słowa klucze. Czyli takie, które niosą ze sobą skojarzenia, wiedzę.
  6. Aby ułatwić zapamiętanie mapy, ponumeruj gałęzie i użyj jednej z technik pamięciowych. Np. Numerację zapamiętaj za pomocą podstawników cyfr, a słowa klucze na każdej gałęzi połącz Łańcuchową Metodą Skojarzeń z podstawnikiem. Pamiętaj, aby chociaż pierwszy podstawnik (a najlepiej każdy) połączyć skojarzeniem z tematem mapy.

    W ten sposób zapamiętasz dokładnie całą mapę, a więc np. treść książki, wykładu, artykułu, etc.

Uwaga: Pierwsze mapy będą słabe. Musisz to zrozumieć i iść dalej. Możesz też w początkowej fazie poczuć, że mapy nie przynoszą pożądanych efektów. To okresowy kryzys, który zdarza się większości osób. Uświadom sobie, że dopiero po stworzeniu 50–100 map myśli, zaczniesz tworzyć je automatycznie i z łatwością. Dopiero wtedy w pełni i do końca zrozumiesz ich zalety! Do tego czasu musisz wykazać się wytrwałością i zaufać!

Pomyśl tylko: Największe, najlepsze firmy i uczelnie na całym świecie korzystają z map myśli. Teraz tą wiedzę masz również Ty, aby stać się najlepszą wersją siebie!

Temat map myśli jest szeroki. Nie będę się tu rozpisywał, bo powstała w tym celu specjalna storna oraz darmowy kurs internetowy na temat map myśli. Jeśli chcesz pogłębić temat, a warto, to zapraszam tutaj