Wypadanie włosów

wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby na ograniczenie problemu

Wypadanie włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz może powodować duży dyskomfort. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane i mogą mieć związek między innymi ze zmianami hormonalnymi czy chorobami skóry lub o charakterze ogólnoustrojowym.

Czy wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym?

Każdy człowiek traci codziennie od pięćdziesięciu do około stu włosów. Jest to zjawisko normalne, które ma związek z tym, że włosy rosną w bardzo zróżnicowanym tempie.

Nasilone wypadanie powinno być jednak skonsultowane z trychologiem, który określi przyczyny problemu oraz zaproponuje skuteczne metody leczenia.

Czym jest cykl włosa?

Każdy włos przechodzi przez tak zwany cykl życia obejmujący trwający kilka lat okres wzrostu, czyli tak zwany anagen.

Katagen to okres przejściowy, który trwa od siedmiu do czternastu dni. W tym czasie dochodzi do zaniku opuszki włosa oraz jego stopniowego obumierania. Anagen to tak zwany okres spoczynkowy, w czasie którego dochodzi do zastępowania starych włosów nowymi.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog to specjalista, który oferuje fachową pomoc w przypadku problemów związanych z pogorszeniem stanu skóry głowy i nadmiernym wypadaniem włosów.

W gabinetach trychologicznych można zatem znaleźć fachową pomoc nie tylko w przypadku wypadania włosów i łysienia, ale również w razie występowania przykrych dolegliwości związanych z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, łupieżem czy łojotokowym zapaleniem skóry.

Podejmowane przez specjalistę zabiegi trychologiczne mają na celu nawilżenie skóry głowy oraz jej odżywienie i staranne oczyszczenie z nagromadzonych zanieczyszczeń i martwego naskórka.

Jakie są typowe przyczyny wypadania włosów?

Przyczyn wypadania włosów może być wiele, a problem może pojawiać się niezależnie od płci i wieku pacjentów.

Wypadanie włosów w młodym wieku ma zwykle związek ze zmianami hormonalnymi występującymi w okresie dojrzewania i jest to proces przejściowy.

W przypadku osób dojrzałych włosy mogą nadmiernie wypadać na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, a nawet rozwoju chorób autoimmunologicznych i nowotworowych.

U kobiet proces ten może mieć związek z ciążą i menopauzą. U mężczyzn zaś zwykle występuje łysienie androgenowe.

Jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Jak wspomniano powyżej, nadmierna utrata włosów u kobiet może być skutkiem nieprawidłowo przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych.

W tym wypadku warto wymienić choćby zbyt ciasne wiązane włosów prowadzące do ich mechanicznego uszkodzenia oraz osłabienia.

Pogorszenie kondycji włosów może mieć również związek z ich farbowaniem, stosowaniem silnych środków przeznaczonych do stylizacji, używaniem lokówek, prostownic i suszarek.

Zabiegi z użyciem ciepła powinny być zawsze wykonywane po aplikacji środków ochronnych, ponieważ w przeciwnym razie mogą prowadzić do przesuszenia i osłabienia włosów. Poza tym, włosom może szkodzić nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne czy wiatr.

Pogorszenie stanu włosów może mieć związek ze stosowaniem niewłaściwej diety, w tym ograniczoną podażą białka, żelaza czy cynku.

Włosy mogą również nadmiernie wypadać w związku z menopauzą, przewlekłym stresem czy zmianami hormonalnymi zachodzącymi po urodzeniu dziecka.

Sprawdź ciekawe portale:

W tym przypadku jest to tak zwane łysienie telogenowe, które wiąże się z pogorszeniem samopoczucia i samooceny młodej matki.

Wśród innych przyczyn utraty nadmiernej ilości włosów u kobiet wymienia się: poronienia, choroby tarczycy oraz przyjmowane leki o działaniu cytostatycznym, immunopresyjnym czy przeciwzakrzepowym.

Przyczyną problemów może być również stosowana antykoncepcja hormonalna oraz agresywne metody leczenia, w tym chemioterapia.

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn?

W przypadku panów zwykle przyczyną problemów jest tak zwane łysienie androgenowe i plackowate. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne i związane jest z nadwrażliwością mieszków włosów na DHT, czyli aktywną formę testosteronu.

Łysienie plackowate ma zwykle związek z występowaniem chorób autoimmunologicznych, choroby Hashimoto czy bielactwem.

Poza tym, nadmierna utrata włosów może mieć związek z atopowym i łojotokowym zapaleniem skóry, cukrzycą, łuszczycą oraz chorobami nowotworowymi.

Przyczyną nieprawidłowości mogą być również niedobory substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów.

Warto również wspomnieć, że pogorszenie kondycji włosów może mieć związek nie tylko z nieprawidłową dietą, ale również z nadużywaniem alkoholu, stresem czy przyjmowaniem leków, takich jak choćby sterydy.

W jaki sposób można ograniczać wypadanie włosów?
Leczenie dolegliwości może obejmować między innymi mezoterapię igłową z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, witamin i minerałów oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Poza tym, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz przyjmowanie suplementów diety zawierających biotynę, cynk oraz witaminy: D, K, C, E oraz B. Polecane są również kuracje z wykorzystaniem ziół, w tym skrzypu polnego, pokrzywy, brzozy, chmielu, nasturcji czy dziurawca zwyczajnego.

Łagodzeniu przykrych objawów sprzyja wykonywanie masażu głowy, używanie wysokogatunkowych wcierek, odżywek i szamponów oraz ograniczenie częstotliwości zabiegów ingerujących w strukturę włosów.