Łańcuchowa Metoda Skojarzeń (ŁMS)

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń (ŁMS)

Jest to alfabet technik pamięciowych. Jeśli ją opanujesz, będziesz mógł z łatwością korzystać z pozostałych technik. Polega na zapamiętaniu dowolnych informacji w określonej kolejności, z wykorzystaniem skojarzeń, łączących kolejne elementy.

Jak to działa?

Metoda polega na tym, aby połączyć ze sobą ciąg rzeczy, wydarzeń lub wyrazów, które chcesz zapamiętać. Układasz historyjkę z każdym z elementów, łącząc każdy z kolejnym. W ten sposób wystarczy że zapamiętasz pierwszy – skojarzony z elementem bazowym, a reszta przypomni się automatycznie.

Metoda w czterech łatwych krokach:

 1. Wybierz listę elementów, które chcesz zapamiętać. Np. będzie to lista zakupów.
 2. Skojarz pierwszą rzecz, z elementem, który kojarzy Ci się z całością. W przykładzie z zakupami, może to być market lub bazar.
 3. Układaj kolejne historyjki, od elementu bazowego, aż po ostatni. Dla ułatwienia możesz ostatni skojarzyć również z elementem bazowym, aby przypomnieć sobie całość od tyłu.
 4. Powtórz kilkukrotnie listę.

Skojarzenia powinny być:

 • Przejaskrawione: gigantyczne lub zminiaturyzowane, zamiast 1 – tysiące, miliony elementów.
 • Dynamiczne: znacznie łatwiej przypomnisz sobie wydarzenia gwałtowne, niż powolne
 • Zastępuj przedmioty wzajemnie: np. zamiast świeczki zapalasz… własny palec 😉
 • Absurdalne, niespotykane w życiu: im głupsze, śmieszniejsze tym lepiej zapamiętasz!
 • Twoje własne: najlepiej, jeśli jesteś autorem skojarzenia, a nie bierzesz je od kogoś innego

Przykład

Masz do kupienia: mąkę, wodę do picia, pomidory, zeszyt i telefon (lista mogłaby ciągnąć się w nieskończoność, a to tylko mały przykład).

Najpierw skojarz pierwszy element z sytuacją. Tutaj, zobacz jak wchodzisz do supermarketu i na Ciebie wysypuje się tona mąki. Ty jesteś obsypany w mące i wszystko dookoła, cały sklep wygląda jakby napadał śnieg – białe od mąki! Następnie z tego rozdrażnienia wpadasz w olbrzymie stoisko butelek z wodą do picia, które rozsypuje się z hukiem, a Ty zaczynasz płynąć w tym wszystkim aż zatrzymujesz się roztrzaskując o stoisko z pomidorami. Te rozpryskują się i cała okolica, przechodzący ludzie, i oczywiście Ty jako główny bohater jesteście utytłani pomidorami, jak w wielkiej zupie pomidorowej. Ledwie wstałeś, ale znowu się przewracasz. Chciałbyś się czymś wytrzeć, ale nic w pobliżu nie ma… oprócz stoiska z zeszytami… Wyrywasz garściami kartki z notesów i wycierasz nimi siebie. Jednak nadal jesteś tak brudny, że aż wstydzisz się wyjść na ulicę. Na szczęście masz zeszyt. Zwijasz go w rulon i przykładasz do głowy jak telefon, wybierając na kolejnych kartkach numer do przyjaciela, aby Ci pomógł.

Zalety: Nie trzeba się metody uczyć – możesz stosować od tej chwili 🙂 Możliwości: pamiętasz wszystko po kolei, natomiast nie da się na wyrywki (co na której pozycji jest).

Gdzie wykorzystać ŁMS?

 • Lista zakupów: Zamiast robić listę którą można zapomnieć zabrać, zapamiętaj artykuły.
 • Przemówienie, egzamin ustny, referat: zamiast mówić z kartki, zadziwiasz publikę mówiąc z głowy
 • Zapamiętanie wiersza, historyjki, opowiastki: łączysz kolejne charakterystyczne punkty, słowa kluczowe
 • Zapamiętanie notatki, treść wykładu, filmu, etc.: łącząc słowa kluczowe. Doskonałe uzupełnienie do mapy myśli, w której lepiej zapamiętasz każdą gałąź!
 • Lista spraw do załatwienia, planowanie dnia, rozkład zajęć w szkole, pracy i na studiach
 • …Niemal wszędzie: Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i kreatywność!

Zadanie dla Ciebie:

 1. Wybierz z miejsca, w którym siedzisz 20 losowych elementów i zapisz je. Następnie stwórz za pomocą ŁMS historyki, łącząc te elementy w jeden ciąg. Zasłoń kartkę i powtórz.
 2. Otwórz słownik i wybierz 20 elementów i połącz za pomocą ŁMS. Zaznacz miejsce zakładką i zamknij książkę. Przypomnij sobie łańcuch.
 3. Otwórz książkę w dowolnym miejscu i wypisz z tekstu 20 rzeczowników. Naucz się ich za pomocą ŁMS. Zaznacz miejsce, zamknij i przypomnij sobie te rzeczowniki.

Porady na koniec

 • Jeśli elementy których chcesz się nauczyć są abstrakcyjne, zamień je w symbole. Np. miłość => w serce; oszczędność => w skarbonkę; sztukę => w obraz; pomysł => w żarówkę; radość => w obraz kogoś szczęśliwego
 • Naucz się tworzyć jak najlepsze obrazy. Nawet, jeśli teraz uważasz to za niemożliwe. Zaufaj mi – każdy może się tego nauczyć, jeśli tylko będzie systematycznie ćwiczył!
 • Opanuj tą technikę do perfekcji, bo to pozwoli Ci swobodnie posługiwać się bardziej zaawansowanymi i użytecznymi technikami
 • Codziennie ćwicz technikę, zwiększając wyzwania: ilość elementów i ograniczając czas na zapamiętanie

Czym są słowa kluczowe?

Wspominałem wielokrotnie o słowach – kluczach. W skrócie rozwinę temat, który jest bardzo ważny. Słowa klucze są to te słowa, które niosą najwięcej treści i stymulują mózg do tworzenia skojarzeń.

Na pewno czasem zdarzyło Ci się, że jedno słowo czy obraz pociągnęły za sobą ciąg skojarzeń, wspomnień (nawet z dzieciństwa), prawda? Każdemu to się zdarza, choć mało kto zwraca na to uwagę. To są właśnie kluczowe słowa, czyli inaczej: słowa–klucze. Klucze do Twojego umysłu, które uruchamiają ciąg skojarzeń i pozwalają na przypomnienie sobie całości zagadnienia.

Z badań wynika, że tylko 4–11% słów w tekście zawiera w sobie informacje niezbędne do pełnego zrozumienia tekstu! To oznacza, że możesz pominąć nawet 95% słów w tekście, aby go zrozumieć!

Ilość słów kluczowych zależy od takich czynników, jak:

 • cel
 • znajomość zawartych w tekście informacji
 • poziom zainteresowania tematem
 • poziom szczegółowości, który jest Ci potrzebny
 • wprawa w wyszukiwaniu słów kluczy
 • zaufanie do własnej pamięci

Słowa–klucze: Korzyści z ich stosowania

Największą korzyścią jest oczywiście olbrzymia oszczędność czasu i miejsca na papierze, a więc i energii na tworzenie notatek! Pisząc tylko to, co najważniejsze – możesz zamieścić treść całego wykładu, filmu, książki czy artykułu na jednej stronie! Potem, tworząc bazy danych np. w segregatorach, z łatwością znajdziesz i powtórzysz potrzebne informacje nawet z przed wielu lat!

Następna zaleta, to znacznie lepsze zrozumienie tematu i jego zapamiętanie. Szukając słów kluczy – koncentrujesz się na tym co najważniejsze, aktywnie używasz swojego mózgu do przetwarzania informacji i zwiększasz swoją koncentrację. A koncentracja to klucz do szybkiej nauki i doskonałego zapamiętywania!

Kolejna korzyść to pobudzanie swojej kreatywności. Nastawiając się na odbiór słów kluczy, uruchamiasz naturalny ciąg skojarzeń. W przeciwieństwie do zwykłych zdań, które mają zamkniętą formę – słowa klucze to coś otwartego, co pozwala na naturalny przepływ informacji, rozwijanie skojarzeń, myślenie.

Szybka nauka: Przegląd technik pamięciowych